Κυριακή 1 Φεβρουαρίου 2009

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ 3-0 ΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑ

Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Εθνικός Αλεξ/λης, αφού επικράτησε με 3-0 σετ του ΑΟ Κηφισιάς στον εξ' αναβολής αγώνα της 13ης αγωνιστικής. Η νίκη αυτή είναι και η πρώτη «καθαρή» για την ομάδας της Αλεξανδρούπολης στο φετινό πρωτάθλημα και δίνει ελπίδες στην προσπάθεια της ομάδας της Θράκης για την αποφυγή της τελευταίας θέσης του βαθμολογικού πίνακα.Για να πανηγυρίσουν ( φωτο ) ο Γιάννης Ανδρεάδης οι παίκτες του αλλά και οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο - λιγότεροι από άλλες φορές - έπρεπε να περιμένουν να περάσει ένας ολόκληρος γύρος. Ήταν η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος όταν οι Εβρίτες είχαν επιβληθεί του ΑΟΚ εκτός έδρας με 3-2. Έκτοτε, αγνοούσαν τι θα πει νίκη. Τελικά, στον αγώνα τελικό, δίχως αύριο, έκαναν αυτό που έπρεπε και πήραν βαθιά ανάσα. «Κρατηθήκαμε στην εντατική. Αλλά τουλάχιστον συνεχίζουμε να παλεύουμε. Κερδίσαμε το δικαίωμα της ελπίδας» έλεγαν μετά το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι. Για να φτάσουν όμως στο τελικό 3-0 , πέρασαν από «σαράντα κύματα».Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν εφιαλτικό. Το άγχος της κρισιμότητας του αγώνα βάρυνε τα πόδια και τα χέρια των γηπεδούχων που παρουσίασαν μια κακή εικόνα στο ξεκίνημα. Το 12-16 και 15-20 ξύπνησαν εφιάλτες και οι πόρτες της Α2 έτριζαν. Ξάφνου επήλθε το θαύμα. Ο μέχρι τότε άκοπος Μοντέιρο άρχισε να τα βρίσκει σκούρα απέναντι στο μπλοκ του Εθνικού. Ο κορυφαίος της Αλεξανδρούπολης Πέτρος Πέτρογλου ανέλαβε δράση από τη θέση του σερβίς και η διαφορά μειώθηκε στον πόντοι (20-21). Το σκορ έφτασε στην ισοπαλία 23-23. Σε μια φάση διαρκείας, πετυχημένη επίθεση του Μάρκο Νάραντιτς και μια άουτ επίθεση του Γκούτορ έγραψε το τελικό 25-23.Η ψυχολογία πλέον ήταν με το μέρος των παικτών του Έβρου. Με κεκτημένη ταχύτητα και με όπλο το μπλοκ που είτε έδινε πόντους είτε «έσπαγε» την μπάλα δίνοντας ευκαιρία για κόντρα επιθέσεις, ο Εθνικός ξέφυγε από νωρίς στο σκορ και διατηρούσε αργά αλλά σταθερά ένα προβάδισμα ασφαλείας. Έτσι, δεν συνάντησε μεγάλες δυσκολίες για να φτάσει στο 25-19 και το 2-0 σετ.Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες ήξεραν ότι ήταν υποχρεωμένες να τα παίξουν όλα για όλα. Η μεν Κηφισιά αν το έχανε αποχαιρετούσε το παιχνίδι, ο δε Εθνικός δεν έχει ξεχάσει το πώς από το 2-0 έχασε από ΠΑΟΚ και Άρη με 2-3. Έτσι, η αγωνία κράτησε έως το 19-19. Ένα ξέσπασμα με πρωτεργάτη τον αρχηγό Γρηγόρη Σιδηρόπουλο και συμπαραστάτες τους Μπαρούτοφ, Πέτρογλου έφερε το τελικό 25-20, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.Η νίκη αυτή ήταν μια τονωτική ένεση στον ψυχολογικό κυρίως τομέα. Μπορεί να μην σημαίνει τίποτα, αλλά μπορεί να αποτελέσει και απαρχή μιας ελπιδοφόρας προσπάθειας για παραμονή στη μεγάλη κατηγορία. Ήταν μια νίκη ψυχολογίας. Ωστόσο, η ομάδα της Αλεξανδρούπολης που δείχνει μετά τις τελευταίες προσθήκες να έχει τις δυνατότητες, θα πρέπει να παλέψει μέχρι τέλους και να υπερβάλλει εαυτόν για να αγωνίζεται και του χρόνου στην ελίτ του ελληνικού βόλει.Τα σετ : 25-23, 25-19, 25-20 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδρεάδης): Σιδηρόπουλος 3.5π.(3 άσους) , Μπαρούτοφ 20,67 (19/30 επ., 1,67 μπλοκ), Πέτρογλου 17.50 (5 άσους, 11/22 επ.,1,5 μπλοκ, 52% υπ.), Νάρανσιτς 5,17(31% υπ.), Τέσιτς 3.83 (2.83 μπλοκ), Κίτσιος Χ. 4.33 (3.3 μπλοκ), Αρχοντούδης (λ- 44% υπ., 6 αμ.) / Δαλακούρας Κ.1, Γραμματικάκης Δ. ΚΗΦΙΣΙΑ (Δρίκος): Νικολάκης 1.5, Μοντέιρο 17.67 (15/31 επ., 1 άσο), Βντόβιν 4,67 (2/10 επ., 47% υπ.), Γκούτορ 2 (57% υπ.), Μάρκοβιτς 5,83 (5/9 επ.), Καρανικολάου 7,33 (5/7 επ., 2,33 μπλοκ), Ταμπουρατζής (λ- 48% υπ., 5 αμ.) / Ρουσάκης Γρ. 5, Αγγελόπουλος.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 14 αγώνες) 1. Παναθηναϊκός 39-11 37 2. Ολυμπιακός 37-13 35 3. Ε.Α. Πατρών 31-13 30 4. Ηρακλής 31-17 27 * 5. Λαμία 27-27 21 6. Άρης 25-24 20 * 7. Μίλων 20-30 18 8. ΠΑΟΚ 23-32 16 9. Φοίνικας Σύρου 21-32 15 10. Κηφισιά 23-35 13 11. Απόλλων Καλ. 17-36 10 12. Εθνικός Αλεξ. 14-38 7
* Άρης και Ηρακλής έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.