Κυριακή 15 Φεβρουαρίου 2009

ΕΧΑΣΕ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ

Μόνο για ένα σετ κατάφερε να σταθεί όρθιος ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μέσα στην άδεια, λόγω τιμωρίας, Γλυφάδα με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι, χωρίς να πιάσουν ιδιαίτερα υψηλή απόδοση, επικράτησαν με 3-0 σετ και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα του Έβρου μετά και το δεύτερο συνεχές πολύ δύσκολο παιχνίδι της συνεχίζει στην τελευταία θέση. Ο Αλέκος Λεώνης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του εκτός από τον Ακη Χατζηαντωνίου, μένοντας απόλυτα ικανοποιημένος από την παρουσία του Λάππα, ενώ από την πλευρά του ο Γιάννης Ανδρεάδης δοκίμασε τον νεαρό Κώστα Δαλακούρα στη θέση του λίμπερο.Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά, ανάγκασαν την ομάδα της Αλεξανδρούπολης να υποπέσει σε πολλά λάθη, παγίωσαν μία διαφορά ασφαλείας και με σαφή υπέροχη σε όλους τους τομείς, επικράτησαν με 25-11 σε μόλις 17 λεπτά! Η εύκολη επικράτηση του πρώτου σετ ωστόσο λειτούργησε... αρνητικά για τους γηπεδούχους. Ο Εθνικός μπήκε σαφώς καλύτερα και πιο συγκεντρωμένα, "έδεσε" την υποδοχή και αποφεύγοντας τα πολλά λάθη, έκανε το ματς ντέρμπι. Το τριφύλλι όμως ήταν πιο ψύχραιμο στο τέλος και με τον Γκέριτς πήρε το σετ με 27-25, ενώ θέση κεντρικού δίπλα στον σέρβο είχε πάρει ο Σωτήρης Πανταλέων, στη θέση του Ανδρέα Ανδρέαδη. Ο Λεώνης, όταν το σκορ ήταν 17-17 πέρασε στην πάσα τον Σάκη Ψάρρα αντί του Ντεπέστελε, κρατώντας τον στο ματς μέχρι το τέλος. Στο τρίτο σετ οι πράσινοι επικράτησαν ξανά εύκολα με 25-16 και τον Στάθη Ντονά να παίρνει τη θέση του Λίμπερμαν Αγκάμεζ στο 16-10.Μετά το τέλος του ματς, ο Αλέκος Λεώνης δήλωσε: "Αν μπορούσα να μην σχολιάσω καθόλου το παιχνίδι θα το έκανα. Το μόνο καλό που πρέπει να κρατήσουμε είναι η εμφάνιση του Ηλία Λάππα, ο οποίος έπαιξε καλά. Αυτό είναι θετικό. Μας βοήθησε σήμερα και θα τον χρειαστούμε και στη συνέχεια". Τα σετ: 25-11, 27-25, 25-16.Οι συνθέσεις :Παναθηναϊκός (Λεώνης): Αγκάμεζ 12.33(11/18 επ., 1,33 μπλοκ), Αντράε 16 (13/16 επ., 3 άσσοι), Ανδρεάδης 1, Γκέριτς 9,5 (8/11 επ., 1,5 μπλοκ), Ντεπέστελε, Λάππας 2,33 [Στεφάνου-λ 67% 8/12 άριστες/συνολικές υποδοχές, 1 άμυνα, Ψάρρας 3,5, Πανταλέων 5,33, Ντονάς.Εθνικός Αλεξ/λης (Ανδρεάδης) : Τέσιτς 4 (4/7 επ. ), Σιδηρόπουλος, Πέτρογλου 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ, 67% 8/12 άριστες/συνολικές υποδοχές), Νάρανσιτς 10 ( 10/13 επ., 53% 8/15 άριστες/συνολικές υποδοχές), Κίτσιος 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Μπαρούτοφ 10 (9/23 επ.),[Δαλακούρας-λ 57% 20/35 άριστες/συνολικές υποδοχές, 12 άμυνες, Δημητρούδησ]